Fynda bort höstrusket på nätauktion

Glöm det deppiga höstrusket. Nu när de ljusa kvällarna har försvunnit kan det vara en god idé att surfa in på någon av auktionshusens sajter för att få inspiration till hemmet. På senare år har det blivit en het trend att komplettera inredningen med orginella saker som bara finns hos dig. Auktioner behöver varken vara dyrt eller tråkigt. Snarare tvärtom. Mellan de stora auktionshusens klassiska visningar, där de mer exklusiva prestigeföremålen saluförs, pågår ständigt nätauktioner där du kan göra riktiga fynd.

Bukowskis har avdelningen Market, Stockholms auktionsverk Magasin 5 som ägs av danska Lauritz.com som även de har en stor onlineauktion. För att nämna några. Här finns det mesta du kan tänka dig av konst, möbler, designprylar, böcker och leksaker. På senare tid auktioneras det även ut exklusiva vintagekläder, skor och väskor. Inte sällan återfinns Chanel, Ralph Lauren, Gucci och så storsäljaren Louis Vuitton förstås.

Nedan listar vi ett axplock av som finns ute på auktionshusen just nu. Låt dig inspireras, och sen är det bara att sätta dig framför datorn och buda. Finns intresset så lovar vi dig att du kommer tillbringa många timmar med att botanisera bland alla rariteter.

Lycka till!

auktion_700_1

Färglittografi ”Rävboa” av Angelica Wiik.
Utropspris hos Magasin 5: 1 500 kr.

auktion_700_2

Tre glasfåglar, signerade O. Toikka II Nuutajärvi.
Utrop hos Bukowskis Market: 200 euro.

auktion_gucci

GUCCI, hobo i svart canvas med monogrammönster & spännen i gulmetall.
Utrop hos Magasin 5: 4 000 kr.

auktion_kyss

Digitalprint ”Tjejer”, signerad av Petter Thoen för Europride.
Utrop hos Magasin 5: 1 000 kr

klocka_auktion

Franskt bordsur,  Adolphe Mougin (1848-1928) urmakare i Paris.
Utrop hos Bukowskis Market: 1 000 euro.

auktion_hast

Gunghäst, 1900-talets första hälft, höjd 95 cm.
Utrop hos Magasin 5: 2 000 kr.

auktion_konst

Färglittografier, 2 st oramade, Agneta Karlsson.
Utrop hos Magasin 5: 1 200 kr.

auktion_jacka

Svart skinnkavaj, Sylvie Schimmel, Paris, storlek 40.
Utrop på Bukowskis Market: 4 000 kr.

auktion_stol

Fåtölj, Verner Panton, ”Wire Cone”, Fritz Hansen, Danmark.
Utrop hos Magasin 5: 6 000 kr.

smurf_2

Smurfen Peyo, 1979/1980, höjd 5,5 cm.
Utrop hos Bukowskis Market: 1 200 kr.

Daniel Nyhlén
Publicerad: 20 oktober 2015
Foto: Stockholms Auktionsverk & Bukowskis

10 anledningar att längta till Paris

Olof Röhlander ger dig bästa tipsen